تابع ()strpos

شما هنگام برنامه‌نویسی نیاز خواهید داشت تا به عنوان مثال جایگاه بخش خاصی از یک رشته متنی را بیرون بکشید. برای انجام چنین کاری می‌توانید از تابع ()strops بهره ببرید و جایگاه بخشی از یک رشته متنی که مد نظرتان است بدست آورید.

روش کارکرد این تابع بدین صورت است که یک رشته متنی را به عنوان ورودی و آرگومان اولیه، دریافت کرده و دومین ورودی باید رشته متنی باشد که شما قصد دارید آن را از ورودی اول بیرون بکشید، یعنی رشته‌ای که قصد جستجوی آن را در ورودی اولیه دارید. سپس این تابع، مکان اولین موردی را که در رشته متنی ورودی اولیه بیابد در خروجی خود قرار می‌دهد. اگر هیچ موردی بر اساس جستجوی شما در این رشته متنی یافت نشود تابع یاد شده false را برمی‌گرداند. به مثال زیر دقت کنید:

$numberedString = “123456789”; // 9 numbers from 1 to 9

$fivePos = strpos($numberedString, “5”);

echo $fivePos;

در مثال بالا ابتدا اعداد ۱ تا ۹ در یک متغیر قرار داده شده‌اند. سپس با استفاده از تابع strpos متغیر حاوی این اعداد را که حالا یک رشته متنی است به عنوان ورودی اول و عدد ۵ را به عنوان ورودی دوم قرار داده‌ایم. خروجی تابع را در متغیری به نام fivePos قرار داده‌ایم و آن را چاپ کرده‌ایم. خروجی این کد عدد ۴ خواهد بود. اما چرا؟ شمارش جایگاه هر کاراکتر در رشته‌ها در پی‌اچ‌پی مانند بسیاری از زبان‌های برنامه‌نویسی از ۰ شروع می‌شود. بنابراین عدد یک در رشته متنی بالا جایگاه شماره ۰ را دارد و عدد شماره ۱ جایگاه شماره ۲ و به همین ترتیب.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *