دستور چاپ و خروجی در پی اچ پی

برای چاپ متون و سایر موارد در پی‌اچ‌پی می‌توان از دستورات مختلفی که به این منظور ایجاد شده‌اند استفاده کرد. رایج‌ترین دستور برای چاپ خروجی در php همانند کدی که جلسه اول نوشتیم، دستور echo است. روش استفاده از این دستور بدین صورت است که ابتدا آن را نوشته و سپس آنچه قصد داریم به عنوان خروجی در مرورگر کاربر نمایش یابد را مقابل آن می‌نویسیم. اگر بخواهی به صورت مستفیم با این دستور خروجی داشته باشیم باید آن را بین دابل کوتیشن یا تک کوتیشن قرار دهید و در آخر نیز علامت نقطه ویرگول را قرار دهید که به معنای پایان آن خط و دستور در پی‌اچ‌پی است. در ادامه چند دستور چاپ و خروجی را با یکدیگر تمرین می‌کنیم.

NotePad++ را باز کنید و کد زیر را در آن وارد کنید:

<?php

echo “salam. in jalase dovome amoozeshe php dar PHP123 ast.”;

?>

بنظر شما خروجی کد بالا چیست؟ همانطور که احتمالا حدس زده‌اید آنچه بین دابل کوتیشن قرار دارد به عنوان خروجی در مرورگر کاربر نمایش خواهد یافت. (یعنی عبارت salam. in jalase dovome amoozeshe php dar PHP123 ast.) علاوه بر متن می‌توان کدهای اچ‌تی‌ام‌ال را نیز توسط دستور  echo در مرورگر به کاربر نشان داد.

کد بالا را به صورت زیر تغییر دهید:

<?php

echo “salam. in jalase dovome amoozeshe php dar php123 ast.<br>in khate dovom ast<b>matne zakhim</b><i>matine kaj</i>”;

?>

خروجی کد بالا به صورت زیر خواهد بود:

ppb1

همانطور که در عکس بالا می‌بینید هر آنچه در مقابل عبارت echo قرار داده شود حتی کدهای اچ‌تی‌ام‌ال بخوبی اجرا می‌شوند. دقت کنید در صورتی که کدهای html در این دستور بین تک کوتیشین قرار گیرند به صورت کد html پردازش نشده و به همان شکل در مرورگر نمایش می‌یابند. پس برای اینکه کدهای اچ‌تی‌ام‌ال بدرستی اجرا شوند باید مطمئن شوید آن‌ها را در بین دابل کوتیشین قرار داده‌اید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *