عملگرهای اصلی

ابتدا باید ببینیم عملگر چیست؟ عملگرها در واقع عملیاتی را بر روی داده‌ها انجام می‌دهند و از آنجا یک خروجی می‌گیریم. برای مثال در خط زیر عملگر جمع بکار رفته است و باعث شده تا دو عدد با یکدیگر جمع شوند:

۲ + ۲ = ۴

همانطور که دیدید عملگرهای اصلی در واقع همان عملیات‌ اصلی در ریاضیات هستند که در دوران ابتدایی با آن‌ها آشنا شدیم! عملگرهای اصلی در پی‌اچ‌پی از این قرار هستند:‌ عملگر جمع (+)، عملگر تفریق (-)، عملگر ضرب (*)، عملگر باقی‌مانده (٪) و عملگر تقسیم (/). بهترین راه برای ثبت آموخته‌ها استفاده از مثال عملی است پس در ادامه برای این عملگرها به زبان پی‌اچ‌پی مثالی می‌آوریم. دقت کنید توضیحات هر خط از کد زیر به صورت کامنت مشخص شده است:

<?php

$num1 = 4;

$num2 = 3;

//addition

echo $num1 + $num2;    //this will print 7

//subtraction

echo $num1 – $num2;   //this will print ۱

//multiplication

echo $num1 * $num2;  //this will print 12

//division

echo $num1 / $num2;   //this will print 1

?>

همانطور که دیدید ۴ عملگر اصلی به همین راحتی در پی اچ پی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما اگر حواستان باشد، یک عملگر اصلی دیگر به نام باقی مانده هم در php وجود دارد. پیش از مثال لازم دانستیم در مورد این عملگر کمی بیشتر توضیح دهیم. از باقی مانده به منظور گرفتن خروجی باقی مانده تقسیم داده‌ها بر یکدیگر استفاده می‌شود. برای مثال در کد زیر، باقی مانده تقسیم دو عدد ۸ و ۳ به عنوان خروجی چاپ خواهد شد که این مقدار ۲ است.

<?php

 //module

 $num1 = 8;

 $num2 = 3;

 echo $num1 % $num2;

  //this will print 2 

?>

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *