آرایه‌های خطی (دو بعدی)

خب برای معرفی و استفاده از آرایه‌ها همانند متغیرها یک علامت $ را تایپ کرده و نام مورد نظر را برای آرایه انتخاب میکنیم. سپس علامت = را قرار داده و با عبارت کلیدی Array اقدام به ذخیره سازی داده‌ها در آن آرایه می‌کنیم. به مثال زیر توجه کنید:

<?php

$names = Array(“zoomit”,”kojaro”,”zoomg”);

?> 

همانطور که در کد بالا می‌بینید ما سه مقدار zoomit، kojaro، و zoomg را در آرایه‌ای به نام names ذخیره کردیم. اما چگونه می‌توان به مقدار مورد نظر دسترسی داشت؟ فرض کنید در اسکریپت مورد نظرتان نیاز دارید تا به داده‌ دوم یعنی kojaro دسترسی داشته باشید. برای اینکار باید از ایندکس گذاری آرایه‌ها استفاده کنیم. دقت کنید در آرایه‌ها شماره هر داده با یک عدد منحصر به فرد که از ۰ شروع شده و یک واحد یک واحد به این مقدار اضافه می‌شود. مثلا برای آرایه بالا ما ایندکس داده‌ها به ترتیب از چپ به راست برابر با ۰ سپس ۱ و بعد از آن ۲ خواهد بود.

نکته مهم اینجاست که شماره‌گذاری (ایندکس) داده‌ها در آرایه‌ها در تمام زبان‌های برنامه نویسی به همین شکل است و از عدد صفر شروع می‌شود. بنابراین طبیعی است که برای آرایه فوق که شامل ۳ عضو است این مقادیر ۰ و ۱ و ۲ باشند.

با توجه به توضیح بالا برای دسترسی به مقدار kojaro باید از کد زیر استفاده کنیم:

<?php

$names = Array(“zoomit”,”kojaro”,”zoomg”);

//access and echo kojaro from above arrayecho

$names[1];

//this will print : kojaro

?>

همانطور که می‌بینید با قرار دادن شماره ایندکس عضو مورد نظر در داخل [] و پس از نام آرایه می‌توانید به عضو مورد نظر دسترسی داشته باشید. اما حال فرض کنید شرایطی پیش می‌آید که شما باید خودتان شماره‌گذاری ایندکس‌ها را به دست بگیرید. اینکار در پی‌اچ‌پی به راحتی آب خوردن است! به کد زیر دقت کنید:

<?php

$user_details = Array(“name” => “mojtaba”, “age” => “25”, “fav” => “php”);

?>

همانطور که در کد بالا می‌بینید ما در آرایه‌ای به نام user_details یکسری از مشخصات کاربر را ذخیره کرده و برای هر داده یک ایندکس اختصاصی در نظر گرفتیم. در این شرایط باز هم البته می‌توانید از روش قبلی بهره ببرید و به عنوان مثال برای دسترسی به مقدار نام از ایندکس شماره صفر استفاده کنید. اما در آرایه بالا ما سه مشخصه نام، سن و علاقه را در یک آرایه قرار داده و برای هر کدام از این داده‌ها یک ایندکس دلخواه تعریف کردیم که در مثال بالا این ایندکس‌ها به ترتیب: name سپس age و در آخر fav هستند. حالا برای دسترسی به مقدار age کافیست از کد زیر استفاده کنید:

<?php

$user_details = Array(“name” => “mojtaba”, “age” => “25”, “fav” => “php”);

//access and echo age in user_details

echo $user_details[‘age’]; //this will prints: 25

?>

همانطور که مشاهده می‌کنید به جای شماره ایندکس داده مورد نظر از ایندکس اختصاصی خودمان برای دسترسی به سن کاربر در آرایه فوق بهره گرفتیم. نکته مهم اینجاست که به نحوه نوشتن آرایه‌ها و نیز اختصاص ایندکس دلخواه خیلی دقت کنید تا کد شما به درستی اجرا شود.

روش دیگر(تمرین)

روش دیگر برای اختصاص دادن مقدار به آرایه‌ها به  صورت زیر است:

<?php

$user_details[‘name’] = “mojtaba”;

$user_details[‘age’] = 25;

$user_details[‘fav’] = “php”;

echo $user[‘age’]; //this will prints 25

?>

کد بالا و مثال قبل عینا یک نتیجه را در بر خواهند داشت و در این مرحله باید انقدر پیشرفت کرده باشید که کد بالا را خودتان براحتی تحلیل کنید. تنها روش در این بخش فرق کرده و نتیجه یکسان است. پی‌اچ‌پی در اکثر بخش‌ها به همین صورت دست توسعه دهنده را بسیار باز گذاشته و می‌توان حتی در مواردی با خلاقیت خود روش‌های جدیدی برای استفاده از پیش‌فرض‌های برنامه نویسی بدست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *