قواعد کلی برنامه نویسی به زبان پی‌اچ‌پی

مهمترین نکته این است که فایل‌های نوشته شده به زبان پی‌اچ‌پی باید با پسوند php. ذخیره شوند. اگر به اولین کد نوشته شده به زبان php خود نگاهی بیاندازید متوجه می‌شوید که کدهای این زبان با برچسب “<?php” شروع شده و با ?> پایان می‌یابد. هر چه بین این دو برچسب یا همان تگ، قرار بگیرد، سرور آن‌ کدها را به عنوان کد php در نظر گرفته و پردازش می‌کند. اما شاید بپرسید موارد خارج از این دو برچسب چگونه اجرا خواهند شد؟ خوب در پاسخ باید گفت هرچه که خارج از برچسب مخصوص پی‌اچ‌پی نوشته شده باشد، عینا در مرورگر دیده خواهد شد که می‌تواند متون ساده، کد اچ‌تی‌ام‌ال یا CSS هم باشد.

پس نتیجه می‌گیرم دو قاعده بسیار مهم در برنامه نویسی php اول، ذخیره فایل‌ها با پسوند php. و دوم قرار دادن کدهای این زبان در برچسب مخصوص آن است که با php?> شروع شده و با <? خاتمه می‌یابد.

تا اینجای کار شما گام اول را به طور کامل برای شروع برنامه نویسی پی‌اچ‌پی و ساخت صفحات وب با این زبان برداشته‌اید. در جلسات آینده با php123 همراه باشید تا رسما شما را وارد دنیای برنامه نویسی PHP کرده و با یکدیگر رفته رفته بر این زبان تسلط بیابیم.

این سری آموزشی از ابتدا و از پایه شروع شده و با ساخت چند پروژه عملی به عنوان تمرین پایان خواهد یافت.

جالب است بدانیم که در حال حاضر -سال ۲۰۱۶- بر اساس آمار سایت رسمی زبان پی اچ پی (php.net)، این زبان در بیش از ۲۴۴ میلیون وب سایت مورد استفاده قرار گرفته و در حال حاضر در بیش از ۲ میلیون وب سرور مورد استفاده قرار می گیرد (لینک به منبع آمار کاربرد زبان پی اچ پی که به عنوان یکی از مراجع معتبر در زمینه ی بررسی های فناوری های تحت وب شناخته می شود نیز در گزارشی اعلام نموده که در حال حاضر -سال ۲۰۱۶- زبان پی اچ پی موتور محرک ۸۲٫۱ درصد از کل وب سایت های دنیا است (لینک گزارش) یکی از دلایل کاربرد فوق العاده زیاد از زبان PHP در طراحی سایت های دینامیک، مزیت هایی است که این زبان نسبت به سایر زبان های سمت سرور دارد .

۴ thoughts on “قواعد کلی برنامه نویسی به زبان پی‌اچ‌پی

    1. نیاز به داشتن تخصص در رشته کامپیوتر ندارد کافیه در زمینه php مطالعه داشته باشی و با حوصله تمرین کنی . موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *