ایجاد اولین پروژه

تا اینجا شما دستگاه‌ خود را برای کار با پی‌اچ‌پی آماده کرده‌اید ولی نیاز به یک ویرایشگر متنی خوب نیز دارید. توسعه دهندگان همیشه بنا به سلیقه خود از نرم‌افزارهای ویرایشگر متن مخصوص کدنویسی یکی را انتخاب می‌کنند. برای شروع حتی می‌توان از نوت پد ویندوز بهره گرفت اما پیشنهاد ما استفاده از جدیدترین نسخه نرم افزار  NotePad++ است. برای نصب این ویرایشگر نیز ابتدا به وب‌سایت رسمی نوت‌پد++ رفته و جدیدترین نسخه را دانلود و در سیستم خود نصب کنید.

پس از نصب NotePad++ آن را باز کنید و از منوی Language مطابق شکل زیر PHP را انتخاب کنید تا نرم افزار برای نوشتن کدهای پی‌اچ‌پی آماده شود.

مستقیما و بلافاصله می‌خواهیم به سراغ‌ آموزش برویم. اولین نکته مهم این است که باید بدانید فایل‌های نوشته شده به این زبان را چگونه و در کجا باید ذخیره کنید.

تمامی فایل‌های نوشته شده به زبان پی‌اچ‌پی باید در مسیر زیر ذخیره شوند. دقت کنید آدرس روت یا همان ریشه سرور محلی شما که با آدرس http://127.0.0.1 در دسترس است، فایل‌های موجود در مسیر C:/xampp/htdocs را اجرا می‌کند. بنابراین ریشه سرور شما در رایانه‌تان پوشه htdocs است که خود این پوشه در زیر پوشه‌ی Xampp قرار دارد.

دقت کنید اگر هنگام نصب Xampp مسیر نصب آن را تغییر داده باشید باید به جای C نام درایو مورد نظر را وارد کنید. پس تا اینجا متوجه شدید که پوشه روت سرور محلی شما در رایانه‌تان کجا قرار دارد. دقت کنید سایر پوشه‌هایی که زیرشاخه Xampp هستند را به هیچ وجه دستکاری نکنید تا در عملکرد این نرم‌افزار اشکال پیش نیاید.

بهتر است برای هر پروژه یک پوشه جداگانه در پوشه htdocs ایجاد کنید. بدین صورت دسترسی به پروژه‌ها و فایل‌های شما در مراجعات بعدی بسیار آسان‌تر خواهد بود. برای ایجاد اولین پروژه به مسیر C:/xampp/htdocs رفته و مانند تصویر زیر یک پوشه به نام hello ایجاد کنید. یعنی پوشه hello زیر شاخه پوشه htdocs است.

ppa5

حالا نوت‌پد++ را باز کرده و عبارت زیر را در آن وارد کنید و سپس فایل را با نام test.php و در مسیر C:/Xampp/htdocs/hello که در مرحله قبل آن را ساختید ذخیره کنید.

<?php echo “Hello PHP tutorials From PHP123!”; ?>

بدین ترتیب فایل شما با آدرس : http://127.0.0.1/hello/test.php از طریق مرورگر قابل اجرا خواهد بود. پس مرورگرتان را باز کرده و آدرس یاد شده را در آن وارد کنید. تصویر زیر خروجی کد نوشته شده به زبان پی‌اچ‌پی است و در واقع اولین اسکریپت نوشته شده شما به این زبان است.

دقت کنید در پایان هر دستور پی‌اچ‌پی باید علامت « ; » را قرار دهید. این علامت در پایان هر دستور نشان از پایان آن خط دارد و بسیار مهم است که آن را در آخر تمامی دستورات خود قرار دهید.

php1-3

اگر تصویر مروگر شما هم چیزی شبیه به عکس بالا را نشان می‌دهد به شما تبریک می‌گوییم چراکه توانسته‌اید اولین پروژه پی‌اچ‌پی خود را به درستی ایجاد و اجرا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *