مقدمه

در دنیای وب و اینترنت، زبان پی اچ پی توانسته جای خود را به خوبی در میان برنامه نویسانی که خواهان طراحی وب سایت های دینامیک هستند باز نماید (در ادامه آموزش، بیشتر با مفهوم سایت های دینامیک آشنا خواهیم شد.) در حقیقت، زبان پی اچ پی گامی است که اکثر طراحان سایت پس از فراگیری مفاهیم اصلی طراحی وب همچون نحوه ی به کارگیری از تگ های زبان اچ تی ام ال می توانند بردارند. به عبارت دیگر، طراحان سایت با به کارگیری زبان پی اچ پی خواهند توانست وب سایت هایی طراحی کنند که تعاملی باشند، به طوری که خواهند توانست سطوح دسترسی به صفحات مختلف، امکان ثبت نام در سایت، طراحی ناحیه کاربری، جمع آوری اطلاعات کاربران و تجزیه و تحلیل آن ها و بسیاری امکانات دیگر را به سایت خود اضافه نمایند.

از سوی دیگر این زبان می تواند به منزله شروع خوبی برای کسانی باشد که هیچ تجربه برنامه نویسی از قبل نداشته اند، زیرا بسیاری از خصوصیات زبان های مطرح دنیا مثل شیئ گرایی، امنیت، سهولت در یادگیری و … را در یک جا جمع نموده است.

در دوره ی آموزش زبان PHP در سکان آکادمی مبنا را بر آن خواهیم گذاشت که کاربر هیچ گونه تجربه برنامه نویسی با زبان های برنامه نویسی مطرح دنیا مثل جاوا، پایتون، جاوا اسکریپت و … را نداشته و صرفاً با مفاهیم اصلی زبان اچ تی ام ال آشنایی دارد.

در واقع، نتایج کدهایی که در زبان پی اچ پی می نویسیم در قالب صفحاتی که با اچ تی ام ال طراحی می کنیم نمایش داده خواهند شد. از سوی دیگر، در صورت آشنایی با سی اس اس می توان این انتظار را داشت تا نتایج کدهای اچ تی ام ال و پی اچ پی ما از لحاظ بصری قوی تر و زیبا تر به نظر برسند .

بنابراین با آشنایی با زبان های اچ تی ام ال و سی اس اس می توانیم این تضمین را ایجاد کنیم که کاربرد زبان پی اچ پی را بهتر متوجه شویم. لذا پیشنهاد می شود به منظور آشنایی با زبان های اچ تی ام ال و سی اس اس، به آموزش های مرتبط مراجعه نمایید.

در دوره ی آموزش رایگان زبان PHP با اصول اولیه ی کار با زبان برنامه نویسی PHP آشنا خواهیم شد .

پیش از هر چیز، یک نمای کلی از این زبان محبوب به همراه تاریخچه یی مختصر از آن به تصویر کشیده، سپس وارد جزئیاتی همچون سینتکس این زبان، تکنیک های برنامه نویسی با زبان پی اچ پی و … شده و در نهایت به مباحث پیشرفته ی این زبان همچون شیء گرایی خواهیم پرداخت. مباحثی که در این دوره ارائه خواهند شد عبارتند از:
– با پی اچ پی چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم؟
– دیتا تایپ ها، استرینگ، اعداد، آرایه، تاریخ و زمان
– معرفی اپراتورها و دستورات شرطی
– متغیر، فانکشن، کلاس و آبجکت
– کار با فرم، کوکی، سشن، تصدیق اطلاعات فرم
– ایمیل
– رجیکس
– ارتباط با سیستم مدیریت دیتابیس MySQL و PDO
– آشنایی با زبان SQL
– امنیت در پی اچ پی و رمزنگاری
– روش‌های هندل کردن ارورها
-کار با فایل
– آشنایی با پکیج منجرهایی مثل کامپوزر
– و ..